Hegel Polska | Master Clock
16855
page-template-default,page,page-id-16855,ajax_fade,page_not_loaded,,qode-child-theme-ver-1.0.0,qode-theme-ver-16.8,qode-theme-bridge,disabled_footer_bottom,qode_header_in_grid,wpb-js-composer js-comp-ver-5.5.2,vc_responsive
 

Master Clock

Master Clock

HegelMasterClock

Układ zegara – CD Direct Master clock Generator Technology

Jednym z najważniejszych elementów odtwarzacza CD jest zegar. To właśnie zegar kontroluje rytm pracy odtwarzacza „mówiąc” przetwornikowi cyfrowo-analogowemu kiedy dokładnie ma nastąpić konwersja sygnału cyfrowego na analogowy. Do uzyskania dźwięku wysokiej klasy niezbędne jest zastosowanie precyzyjnego zegara z jak najniższym jitterem.

Jitter to krótkookresowe odchylenie od ustalonych, okresowych charakterystyk częstotliwości sygnału układu zegara. Zegar odtwarzacza CD, powinien działać z idealnym timingiem. Jeśli pojawiają się odchylenia w postaci zmiennych odstępów czasowych pojawia się błąd timingu, zwany jitterem. Jitter dla układu zegara jest mierzony w pikosekundach, i to właśnie odchylenia timingu zegara mierzone w pikosekundach decydują o faktycznej jakości danego zegara. By uzyskać najwyższej klasy dźwięk z odtwarzacza CD musi on być wyposażony w precyzyjny zegar o najniższej możliwej wartości jittera.

Wszystkie odtwarzacze CD Hegla wyposażono w zegary z jitterem o wartości mniejszej niż 10 pikosekund.

Jest wiele mechanizmów powstawania jittera w zegarze: zakłócenia z zasilacza, topologia oscylatora zegara, jakość kwarcowego rezonatora, układ sterujący zegarem czy topologia układu zegara.

W większości odtwarzaczy CD zegar instaluje się na tej samej płytce drukowanej, na której znajduje się cała  elektronika sterująca napędem CD, co sprawia, że jest on narażony na zakłócenia wysoko- i nisko częstotliwościowe pochodzące z serwo-motorów i układów dekodujących. To na pewno nie jest optymalne rozwiązanie. Zegar umieszczony na tej samej płytce co reszta elektroniki  będzie miał problemy z utrzymaniem stabilnej częstotliwości, oraz wysokim jitterem z powodu zakłóceń wywoływanych przez pozostałe elementy pracujące na tejże płytce. Dodatkowo w wielu odtwarzaczach CD stosuje się cyfrowy interface typu SPDIF do transferu danych z płytki sterującej napędem do przetwornika cyfrowo-analogowego, co prowadzi do dalszej degradacji jakości dźwięku, która jest związana  z jiiterem powstającym przy cyfrowej transmisji danych.

W najdroższych odtwarzaczach CD zegar umieszcza się osobno i łączy zarówno z płytką sterująca napędem CD jak i z DACiem. Jest to kosztowne rozwiązanie, ale daje efekt w postaci najlepszego dźwięku. Wszystkie odtwarzacze CD firmy Hegel wyposażono w najwyższej klasy precyzyjne zegary z niskim jitterem umieszczone na jednej płytce drukowanej z przetwornikiem cyfrowo-analogowym, która to płytka znajduje się wewnątrz odtwarzacza. Zegar jest połączony bezpośrednio z elektroniką sterującą napędem jak i z DACiem. Dzięki temu osiągi zegarów stosowanych przez Hegla są porównywalne z tymi w najdroższych odtwarzaczach CD na rynku.